Ford Ka: System hill holder (gdzie przewidziano)
Jest częścią integralną systemu ESP.
Uaktywnia się automatycznie w następujących warunkach:
- na drodze pod górę: samochód stoi na drodze o pochyleniu większym niż 2%, silnik jest uruchomiony, pedały hamulca i sprzęgła naciśnięte i skrzynia biegów na biegu jałowym lub włączony bieg inny niż wsteczny;
- na drodze z góry: samochód stoi na drodze o pochyleniu większym niż 2%, silnik jest włączony, pedały sprzęgła i hamulca naciśnięte i włączony bieg wsteczny.
W momencie ruszania centralka systemu ESP utrzymuje ciśnienie hamowania w kołach, do osiągnięcia przez silnik momentu koniecznego do ruszenia lub przez czas maksymalny 2 sekund, umożliwiając przesunięcie nogi w prawo z pedału hamulca na pedał przyspieszenia.
Po upływie 2 sekund, bez ruszania, system wyłącza się automatycznie, obniżając stopniowo ciśnienie w układzie hamulcowym. Podczas tej fazy możliwe jest usłyszenie typowego hałasu odblokowania mechanicznego hamulców, który sygnalizuje konieczność natychmiastowego ruszenia samochodem.
Sygnalizowanie anomalii
Ewentualna anomalia systemu
sygnalizowana jest przez zaświecenie się
lampki sygnalizacyjnej w zestawie
wskaźników, jednocześnie na
wyświetlaczu wielofunkcyjnym pojawia
się komunikat, patrz rozdział "Lampki
sygnalizacyjne i komunikaty".
UWAGA
- System Hill Holder nie jest hamulcem postojowym, dlatego nie należy pozostawiać samochodu bez zaciągnięcia hamulca ręcznego, wyłączenia silnika i włączenia pierwszego biegu.
- W trakcie ewentualnego
użycia koła zapasowego
system ESP również działa.
Należy jednak pamiętać, że zapasowe koło dojazdowe posiada wymiary mniejsze w stosunku do normalnej opony i jej przyczepność jest mniejsza niż przyczepność pozostałych opon w samochodzie.
Dla prawidłowego działania systemów ESP i ASR konieczne jest, aby opony były jednakowej marki i jednakowego typu na wszystkich kołach, w perfekcyjnym stanie, a przede wszystkim zgodne z zalecanym typem, marką i wymiarami.
Zobacz tez:
System ABS
Jest to system, który stanowi integralną
część układu hamulcowego, a który
zapobiega, w każdych warunkach podłoża
drogowego i intensywności hamowania,
zablokowaniu i wynikającemu z niego
poślizgowi kół, gwarantuj ...
Pokrywa silnika
Aby otworzyć pokrywę silnika,
należy pociągnąć dźwignię zwalmającą,
umieszczoną na lewej
stronie deski rozdzielczej.
Pokrywa silnika będzie odblokowana
i częściowo otwarta.
Pociągnij zaczep do gó ...