Ford Ka: Używanie skrzyni biegów
OBSŁUGA MANUALNEJ SKRZYNI BIEGÓW
Aby włączyć bieg, wciśnij do oporu pedał sprzęgła i przesuń dźwignię zmiany biegów w jedno z wymaganych położeń (schemat włączenia biegu znajduje się na uchwycie dźwigni rys. 2).
W samochodach wyposażonych w sześcio-biegową skrzynię biegów, aby włączyć 6. bieg należy posłużyć się dźwignią wywierając nacisk w prawo, aby uniknąć przypadkowego włączenia 4.
biegu. Należy postępować analogicznie, aby przejść z 6. na 5. bieg.
OSTRZEŻENIE Bieg wsteczny można włączyć tylko w samochodzie, który stoi. Przy pracującym silniku, przed włączeniem wstecznego biegu należy odczekać co najmniej 2 sekundy z wciśniętym do oporu pedałem sprzęgła, aby uniknąć uszkodzenia kół zębatych i zgrzytu.
Aby włączyć bieg wsteczny R z położenia biegu jałowego przesuń do góry pierścień A, znajdujący się pod uchwytem dźwigni, i jednocześnie przesuń dźwignię w prawo, a następnie do tyłu.
OSTRZEŻENIE Używanie pedału sprzęgła musi być ograniczone wyłącznie tylko do zmian biegów. Nie należy prowadzić samochodu z nogą nawet lekko opartą o pedał sprzęgła.
Dla wersji/rynków, gdzie przewidziano, elektroniczna kontrola pedału sprzęgła może interweniować, interpretując błędny styl jazdy jako anomalię.
UWAGA
Aby poprawnie zmienić bieg należy wcisnąć do oporu pedał sprzęgła. Na podłodze pod pedałami nie powinny znajdować się żadne przeszkody: upewnij się, czy ewentualne dywaniki są dobrze rozciągnięte i nie przeszkadzają przy naciskaniu na pedały.
Nie należy jeździć z ręką
opartą na dźwigni zmiany
biegów, ponieważ nawet
niewielki nacisk, przy długiej
jeździe, może spowodować zużycie
wewnętrznych elementów skrzyni
biegów
Zobacz tez:
Chłodzenie silnika w utrudnionych
warunkach eksploatacji
(Holowanie przyczepy kempingowej lub jazda
po drogach górskich, strome podjazdy itp.).
W przypadku samochodów wyposażonych w
wentylator chłodnicy o napędzie elektrycznym,
nie ma potrzeby redukowania biegu w
celu polepszenia warunków chłodzenia silnika, ...
Wskaźnik poziomu paliwa
Pokazuje poziom paliwa w zbiorniku.
Nie wolno dopuszczać do całkowitego
opróżnienia zbiornika paliwa!
Ponieważ w zbiorniku zawsze znajduje
się pewna ilość paliwa, przy tankowaniu
można wlać jego mniejszą ilość, niż
p ...