Ford Ka: Zalecenia dotyczące właściwej konserwacji nadwozia

Ford Ka –> Obsługa i konserwacja –> Nadwozie –> Zalecenia dotyczące właściwej konserwacji nadwozia

Lakier

Lakier nie tylko spełnia funkcję estetyczną, ale też ochronną blachy.

W przypadku starcia lub pojawienia się głębokich rys, zaleca się natychmiast wykonanie koniecznych zaprawek, aby uniknąć powstania korozji.

Do zaprawek lakierniczych należy używać tylko produktów oryginalnych (patrz "Tabliczka identyfikacyjna lakieru nadwozia" w rozdziale "Dane techniczne").

Normalna obsługa lakieru polega na myciu, jej częstotliwość zależy od warunków i środowiska, w którym samochód jest używany. Na przykład w strefach o dużym zanieczyszczeniu atmosfery lub, jeżeli przejeżdża się drogami posypanymi solą przed zamarzaniem, dobrze jest myć samochód częściej.

Aby właściwie umyć samochód, należy:

Podczas suszenia należy zwracać szczególną uwagę na elementy mniej widoczne, takie jak wnęki drzwi, pokrywa silnika, nakładki reflektorów, w których woda może pozostać.

Zaleca się nie wstawiać samochodu do zamkniętego pomieszczenia, ale zostawić go na zewnątrz, aby ułatwić odparowanie wody.

Nie należy myć samochodu stojącego w pełnym słońcu lub przy rozgrzanej pokrywie komory silnika: lakier może zmatowieć.

Zewnętrzne części z tworzywa sztucznego powinny być myte w taki sposób, jak zazwyczaj myje się samochód.

Należy unikać parkowania samochodu pod drzewami; krople żywicy spadające z drzew mogą spowodować zmatowienie lakieru oraz zwiększają możliwość rozpoczęcia procesów korozyjnych.

OSTRZEŻENIE Odchody ptaków muszą być natychmiast starannie zmywane, ponieważ ich kwasowość jest szczególnie agresywna dla lakieru.

Detergenty zanieczyszczają
wodę. Dlatego samochód należy myć w miejscach wyposażonych w systemy do gromadzenia i oczyszczania płynów stosowanych do mycia.

Szyby

Do czyszczenia szyb należy używać specyficznych detergentów. Należy używać czystych szmatek, aby nie porysować szyb i nie zmienić ich przejrzystości.

OSTRZEŻENIE Aby nie uszkodzić przewodów grzejnych na wewnętrznej powierzchni szyby tylnej, należy przecierać ją delikatnie, zgodnie z kierunkiem przebiegu przewodów.

Komora silnika

Po zimie należy dokładnie umyć komorę silnika zwracając uwagę, aby nie kierować strumienia wody bezpośrednio na centralki elektroniczne i skrzynkę przekaźników i bezpieczników po lewej stronie komory silnika (patrząc w kierunku jazdy). W celu wykonania tych czynności należy zwrócić się do wyspecjalizowanego warsztatu.

OSTRZEŻENIE Mycie musi być wykonywane, gdy silnik jest zimny i kluczyk w wyłączniku zapłonu znajduje się w pozycji STOP.

Po umyciu należy sprawdzić czy różnego rodzaju osłony i zabezpieczenia (kapturki gumowe i różne osłony), nie zostały wyciągnięte lub uszkodzone.

Reflektory przednie

OSTRZEŻENIE Podczas czyszczenia elementów z tworzywa reflektorów przednich, nie należy używać substancji aromatycznych (np. benzyny) lub ketonów (np. acetonu).

Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi

Głównymi przyczynami powstawania korozji są: zanieczyszczenie atmosfery; zasolenie i wilgotność atmosfery (strefy nadmorskie lub o bardzo wilg ...

Wnętrze

...

Zobacz tez:

Obsługa opon
Należy dbać o dobry stan opon. Ich bieżnik powinien mieć określony profil. Opony, atestowane przez służby techniczne RENAULT, są wyposażone we wskaźniki zużycia 1: są to specjalne nadlewy gumowe wtopione w bieżnik opony. ...

Bezpieczniki
W przypadku awarii któregokolwiek urządzenia elektrycznego, przed przystąpieniem do ustalania przyczyny należy przede wszystkim sprawdzić bezpieczniki. Należy również skontrolować stan zacisków przewodów zasilających. W prz ...

Samochody