Renault Twingo: System zapobiegający blokowaniu kół przy hamowaniu (ABS)
Maksymalne skrócenie drogi hamowania przy jednoczesnym zachowaniu sterowności i stabilności ruchu pojazdu są dwoma podstawowymi warunkami, które muszą być spełnione podczas gwałtownego hamowania. Niestety, ze względu na różnorodność nawierzchni dróg oraz zmienność warunków atmosferycznych i reakcji psychofizycznych kierowcy, zawsze istnieje niebezpieczeństwo utraty kontroli nad pojazdem wskutek zablokowania kół jezdnych. Zastosowanie systemu przeciwdziałającego blokowaniu kól podczas hamowania (A.B.S.) ma na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia takiego zjawiska.
Urządzenie to tak steruje siłą hamowania, że nawet bardzo gwałtowne i silne wciśnięcie pedału hamulca nie doprowadza do zablokowania kół. co pozwala kierowcy zachować kontrolę sterowności pojazdu. W takich warunkach, możliwe jest wykonanie manewru ominięcia przeszkody przy jednoczesnym hamowaniu. Ponadto dzięki działaniu systemu ABS. następuje optymalne zmniejszenie drogi hamowania, zwłaszcza na nawierzchniach o słabej przyczepności (droga mokra, gołoledż. niejednorodna nawierzchnia).
Przy optymalizacji warunków hamowania, system ABS w żadnym wypadku nie poiepsza lokalnych fizycznych warunków przyczepności opon do nawierzchni. Tak więc, zasady ostrożnej jazdy powinny być zawsze przestrzegane (zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, etc.).
Większe poczucie bezpieczeństwa kierowcy nie powinno go skłaniać do prowadzenia samochodu na granicy ryzyka.
W razie usterki któregoś z
elementów urządzenia, na tablicy rozdzielczej zapala się lampka kontrolna. W
takim wypadku, układ
hamulcowy działa w sposób "klasyczny", tak jak w pojazdach nie wyposażonych w
system ABS.
Za każdym razem włączenie się układu A.B.S. daje się odczuć przez lekkie pulsowanie pedału hamulca. Sygnały te winny ostrzec kierowcą o możliwości utraty przyczepności (np. podczas gołoledzi), dzięki czemu może on dostosować swój styl jazdy do zmieniających się warunków drogowych.
UWAGA Charakterystyka przebiegu procesu hamowania, którą zapewnia system A.B.S. jest niezależna od siły, z jaką naciskany jest pedał hamulca. W razie konieczności gwałtownego hamowania, zalecane jest silne i ciągłe wciśnięcie pedału hamulca. Nie ma potrzeby stosowania hamowania pulsacyjnego ("pompowania"). |
Zobacz tez:
Układ ABS
Układ ABS przeciwdziała blokowaniu
kół podczas hamowania.
Gdy tylko któreś z kół zacznie się
blokować, układ odpowiednio
wyreguluje ciśnienie w układzie
hamulcowym. Dzięki temu samochód
zachowuje sterownoś ...
Funkcje zabezpieczeñ
W przypadku wyłączenia silnika za
pomocą systemu Auto-Start-Stop,
jeżeli kierowca odepnie pas
bezpieczeństwa i otworzy drzwi po
swojej lub pasażera stronie, ponowne
uruchomienie silnika będzie możliwe
tylko przy użyciu kluczyka.
Warunek ten sygna ...