Renault Twingo: System zapobiegający blokowaniu kół przy hamowaniu (ABS)

Renault Twingo –> Jazda samochoden –> System zapobiegający blokowaniu kół przy hamowaniu (ABS)

Maksymalne skrócenie drogi hamowania przy jednoczesnym zachowaniu sterowności i stabilności ruchu pojazdu są dwoma podstawowymi warunkami, które muszą być spełnione podczas gwałtownego hamowania. Niestety, ze względu na różnorodność nawierzchni dróg oraz zmienność warunków atmosferycznych i reakcji psychofizycznych kierowcy, zawsze istnieje niebezpieczeństwo utraty kontroli nad pojazdem wskutek zablokowania kół jezdnych. Zastosowanie systemu przeciwdziałającego blokowaniu kól podczas hamowania (A.B.S.) ma na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia takiego zjawiska.

Urządzenie to tak steruje siłą hamowania, że nawet bardzo gwałtowne i silne wciśnięcie pedału hamulca nie doprowadza do zablokowania kół. co pozwala kierowcy zachować kontrolę sterowności pojazdu. W takich warunkach, możliwe jest wykonanie manewru ominięcia przeszkody przy jednoczesnym hamowaniu. Ponadto dzięki działaniu systemu ABS. następuje optymalne zmniejszenie drogi hamowania, zwłaszcza na nawierzchniach o słabej przyczepności (droga mokra, gołoledż. niejednorodna nawierzchnia).

Przy optymalizacji warunków hamowania, system ABS w żadnym wypadku nie poiepsza lokalnych fizycznych warunków przyczepności opon do nawierzchni. Tak więc, zasady ostrożnej jazdy powinny być zawsze przestrzegane (zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, etc.).

Większe poczucie bezpieczeństwa kierowcy nie powinno go skłaniać do prowadzenia samochodu na granicy ryzyka.

W razie usterki któregoś z
elementów urządzenia, na tablicy rozdzielczej zapala się lampka kontrolna. W takim wypadku, układ hamulcowy działa w sposób "klasyczny", tak jak w pojazdach nie wyposażonych w system ABS.

Za każdym razem włączenie się układu A.B.S. daje się odczuć przez lekkie pulsowanie pedału hamulca. Sygnały te winny ostrzec kierowcą o możliwości utraty przyczepności (np. podczas gołoledzi), dzięki czemu może on dostosować swój styl jazdy do zmieniających się warunków drogowych.

UWAGA Charakterystyka przebiegu procesu hamowania, którą zapewnia system A.B.S. jest niezależna od siły, z jaką naciskany jest pedał hamulca. W razie konieczności gwałtownego hamowania, zalecane jest silne i ciągłe wciśnięcie pedału hamulca. Nie ma potrzeby stosowania hamowania pulsacyjnego ("pompowania").

Jazda samochodem (ciąg dalszy)

W czasie jazdy Przy każdej zmianie biegu, należy zdjąć nogę z pedału gazu. W czasie jazdy, dwa rodzaje ostrzegawczych sygnałów d% ...

Dźwignia zmiany biegów

Aby włączyć wsteczny bieg : Pierścień 1 przesunąć do góry, aż do zetknięcia się z gałką, po czym zmieni ...

Zobacz tez:

Otwieranie i zamykanie z zewnątrz
Pojazd otwiera się i zamyka w następujący sposób: Otwieranie za pomocą pilota na fale radiowe Nacisnąć raz przycisk (A). Kierunkowskazy migną raz. Teraz można otworzyć drzwi pojazdu. Uwaga! Przy otwieraniu drzwi należy zwr ...

Wyłączona poduszka powietrzna po stronie pasażera
Panel ten znajduje się w środkowej części deski rozdzielczej i widoczny jest przez wszystkich pasażerów samochodu. Po przekręceniu kluczyka w wyłączniku zapłonu w położenie MAR dwie diody ( OFF /  FON), zaświecaj ...

Samochody