Renault Twingo: Akumulator
W razie awarii, odłączyć akumulator odkręcając jeden z zacisków.
Celem uniknięcia zjawiska iskrzenia należy :
- Przed przystąpieniem do odłączania lub podłączania akumulatora, należy sprawdzić, czy urządzenia pobierające prąd są wyłączone.
- W czasie ładowania, przea podłączeniem lub odłączeniem przewodów prostownika do zacisków akumulatora, prostownik należy wyłączyć z sieci.
- Pamię tać, że na akumulatorze nie mogą znajdować się żadne przedmioty metalowe; nie wolno dopuścić do powstania obwodu zamkniętego między zaciskami.
UWAGA
Z akumulatorem należy obchodzić się w ostrożny
sposób, ze względu na znajdujący sią w nim kwas
siarkowy, którego kontakt ze skórą lub oczami jest
bardzo niebezpieczny. W razie konieczności dane
miejsce należy obficie spłukać wodą. Otwarty ogień, wszelkie rozżarzone i iskrzące przedmioty trzeba utrzymywać w bezpiecznej odległości od akumulatora, z uwagi na możliwość wybuchu. W przypadku wykonywania jakichkolwiek prac pod maską silnika należy pamiętać, że w każdej chwili może nastąpić samoczynne włączenie wentylatora chłodnicy. |
Podłączanie prostownika : przy wyłączonym silniku niezbędne jest odłączenie obu przewodów, podłączonych do zacisków akumulatora.
Nie wolno odłączać akumulatora, gdy silnik pracuje.
Należy przestrzegać zasad podanych w instrukcji obsługi prostownika ładującego akumulator.
Jedynie dobrze naładowany i właściwie konserwowany akumulator może prawidłowo spełniać swoją funkcję podczas uruchamiania silnika. Akumulator powinien być zawsze suchy i utrzymany w czystości, a bieguny i zaciski przewodów należy pokryć smarem ochronnym zapobiegającym szkodliwemu oddziaływaniu kwasu.
Częste kontrolowanie stanu naładowania akumulatora jest konieczne szczególnie w następujących sytuacjach:
- W przypadku, gdy samochód jest eksploatowany na krótkich trasach lub w mieście.
- W przypadku nagłego spadku temperatury powietrza, gdy w naturalny sposób spada stopień naładowania akumulatora. Szczególnie w zimie należy włączać w czasie jazdy jedynie niezbędnie potrzebne urządzenia elektryczne.
- W przypadku wystąpienia nadmiernego zużywania się elektrolitu.
- Należy pamiętać, że "stałe odbiorniki energii
elektrycznej" (np.zegar, radioodbiornik z układem
pamięci, elementy wyposażenia dodatkowego
pojazdu, itp.) powodują automatycznie obniżenie
stopnia naładowania akumulatora.
Jeżeli w samochodzie zainstalowano wiele dodatkowych urządzeń elektrycznych, należy je podłączyć z dodatnim biegunem akumulatora + , przy czym zasilane powinny być dopiero po włączeniu zapłonu lub, jeśli byłoby to niemożliwe, bezpośrednio - niezależnie od położenia kluczyka w stacyjce. W takim pr/ypadku należy jednak zamontować akumulator o większej pojemności znamionowej.
Wszelkich wskazówek w tej sprawie udzieli Państwu autoryzowany Przedstawiciel firmy Renault.
Jeśli samochód nie jest eksploatowany przez dłuższy czas akumulator powinien być odłączony bądź regularnie doładowywany, szczególnie, gdy dłuższy postój samochodu ma miejsce w okresie zimowym.
Przy ponownym podłączaniu akumulatora należy zaprogramować na nowo wszystkie elementy wyposażenia pojazdu, których prawidłowe działanie uwarunkowane jest stałym zasilaniem w energię elektryczną. Akumulator powinien być przechowywany w pomieszczeniu suchym i chłodnym; nie wolno wystawiać go na mróz.
- Uruchamianie silnika przy pomocy akumulatora
innego samochodu.
W razie konieczności posłużenia się innym samochodem w celu umchomienia silnika własnego pojazdu, należy postępować w następujący sposób: Zaopatrzyć się u autoryzowanego Przedstawiciela firmy Renault w przewody rozruchowe o odpowiednio dużym przekroju, a jeśli je już Państwo posiadają - skontrolować ich stan techniczny przed użyciem.
Oba akumulatory powinny mieć identyczne napięcie znamionowe - 12V. Pojemność akumulatora (Ah), z którego czerpany jest prąd powinna być co najmniej równa pojemności znamionowej akumulatora rozładowanego.
Zamarznięty akumulator należy najpierw rozmrozić, zanim podejmie się próbę jego ponownego naładowania.
Konieczne jest dokładne sprawdzenie, czy obydwa pojazdy nie stykają się ze sobą bezpośrednio (przy połączaniu biegunów dodatnich istnieje ryzyko zwarcia) oraz czy rozładowany akumulator został prawidłowo podłączony.
Uruchomić silnik samochodu dostarczającego prąd - powinien on pracować na średnich obrotach.
Połączyć przewodem A biegun dodatni 1 akumulatora rozładowanego z biegu nem dodat n i m 2 akumulatora, z którego czerpana będzie energia elektryczna. Podobnie - przy pomocy przewodu B połączyć biegun ujemny 3 akumulatora dostarczającego energię z biegunem ujemnym 4 akumulatora rozładowanego.
Należy sprawdzić, czy przewody A i B nic stykają się ze sobą oraz czy przewód A( +) nie znajduje się w bezpośrednim kotakcie z żadną metalową częścią samochodu, dostarczającego prąd.
Uruchomić silnik w zwykły sposób. W momencie, gdy zacznie samodzielnie pracować, odłączyć przewody A i B w odwrotnej kolejności (4-3-2-1).
Nadajnik zdalnego sterowania centralnym zamkiem (wymiana baterii)
Odkręcić wkręt 1. Otworzyć obudowę kluczyka i wymienić dwie baterie 2 sprawdzając prawidłowe ustawienie biegunów, zaznaczo ...Zobacz tez:
Dach składany i tylny
dach składany wymagają
konserwacji
Regularna konserwacja zabezpiecza
dach składany i tylny dach
składany przez wpływem czynników
zewnętrznych. Do usuwania
zanieczyszczeń należy stosować
środek "smartcare Verdeckreiniger".
Uwaga!
Należy przestrzegać wskazów ...
Pedał hamulca
Pedał hamulca obsługuje dwa
niezależne od siebie obwody
hamulcowe. Podczas hamowania
wspomaganie układu hamulcowego
zwiększa siłę hamowania.
W przypadku awarii jednego
z obwodów hamulcowych (patrz:
awarie układu hamulcowego
strona 7-29)
...